Četvrtak, 18.04.2024.
  • Suad Balić
  • 21.02.2023.

Umjesto 274 KM, osnovica za izračun invalidnina u FBiH iznosi 476,80 maraka

Umjesto 274 KM, osnovica za izračun invalidnina u FBiH iznosi 476,80 maraka


ZAHVALJUJUĆI IZMJENAMA ZAKONA O OSNOVAMA SOCIJALNE ZAŠTITE,ZAŠTITE CIVILNIH ŽRTAVA RATA I ZAŠTITE OBITELJI S DJECOM

Umjesto 274 KM, osnovica za izračun invalidnina u FBiH iznosi 476,80 maraka


Umjesto dosadašnje 274 konvertibilne marke, osnovica za izračun invalidnina u Federaciji BiH tijekom ove godine trebala bi iznositi 476,80 KM, piše Večernji list BiH.


Sve se povećavalo


poster

Rezultat je ovo usvajanja izmjene Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite obitelji s djecom na posljednjoj sjednici Doma naroda Federacije BiH. Naime, navedenim izmjenama definirano je da osnovica za obračun mjesečnih novčanih primanja iznosi 80% minimalne plaće u Federaciji Bosne i Hercegovine koja se utvrđuje u skladu sa zakonom. Budući da, prema odluci Vlade Federacije BiH, najniža plaća za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. iznosi 596 KM, invalidnine u ovoj godini porast će za više od 60 posto. Svakim idućim rastom minimalne plaće rast će i iznos invalidnina. Izmjene zakona koje su jednoglasno usvojene predložili su izaslanici Irfan Čengić i Jasminko Kapić, a prema njihovim riječima, primjena, odnosno novi obračuni, trebala bi početi od 1. travnja. Čengić je ovom prilikom istaknuo kako su invalidi u Federaciji BiH zakinuti jer se osnovica za obračun godinama nije mijenjala, bez obzira na to što je minimalna plaća rasla. - Ovo je samo ispravljanje nepravde jer ova populacija nije dobila povećanje čak od 2009. godine. I dalje smatram da trebamo dobiti novi zakon iz ove oblasti koji je stigao iz Vlade FBiH, uz korekcije kroz javnu raspravu. Nadam se da će Zastupnički dom uskoro staviti taj zakon na dnevni red - istaknuo je Čengić. On je objasnio da je do 2016. godine u Zakonu stajalo da osnovica za obračun invalidnina iznosi 80 posto najniže plaće. Međutim, ova odredba je brisana. Od tada se minimalna plaća povećala tri puta, a prava osoba s invaliditetom se nisu povećala. - Povećale su se i mirovine i plaće, samo oni nisu dobili ništa u posljednjih 14 godina. Mi njima ništa ne dajemo, mi samo vraćamo ono što smo im uzeli - objasnio je ovaj izaslanik. Kako se navodi u obrazloženju izmjena Zakona, trenutačni iznosi tuđe njege i pomoći, invalidnina i ortopedskog pomagala u istom su iznosu još od 2009. godine kada je definirano da je osnovica za izračun ovih prava 80% minimalne plaće u Federaciji Bosne i Hercegovine. Kasnijim izmjenama Zakona o osnovama socijalne zaštite civilnih žrtava rata i zaštite obitelji s djecom Federacije BiH umjesto 80% upisan je točan nominalni iznos tog postotka u iznosu od 274 KM, čime je ova populacija zakinuta.


Dodatna sredstva


Novim izmjenama Zakona predviđa se da osnovica za izračun iznosa ponovno, kao i te 2009. godine, bude propisana u postotku, a ne nominalnom iznosu u KM, jer tako neće biti potrebno mijenjati zakone kako bi invalidnine i druga prava pratili troškove života i rast minimalnih i prosječnih plaća, kao i rast prihoda u proračunima. - Za provođenje ovog zakona u proračunu za 2023. godinu potrebna su dodatna sredstva u iznosu od 82,000.000 KM u odnosu na proračun 2022. godine. Za svaku iduću godinu dok je na snazi trenutačni iznos minimalne plaće bit će potrebno oko 225,000.000 KM na ovoj stavci u proračunu - navedeno je u obrazloženju Zakona. Čengić navodi kako je dodatna sredstva moguće osigurati preraspodjelom proračunskih sredstava jer Vlada FBiH ima mogućnost to napraviti kada je u pitanju do 10 posto ukupnog proračuna ili to može rebalansom uraditi Parlament FBiH.

Autor

Marija Medić Bošnjak



Podijeli:

TAGOVI

POVEZANE VIJESTI