• Suad Balić
  • 26.05.2023.

Edin Džeko ne posustaje: Dijamant osvojio 10. trofej u karijeri!

SPORT

Edin Džeko igra godinu iz snova. Dijamant je večeras osvojio već drugi trofej u tekućoj sezoni, nakon što je njegov Inter u finalu Kupa Italije opravdao status favorita i savladao ekipu Fiorentine iz Firence sa 2:1.

Imao je Džeko odličnu priliku da trofej začini pogotkom. No, u prvom poluvremenu je iz dobre šanse šutirao preko gola.

Jedan od ključnih igrača Intera

Dijamant je teren stadiona Olimpico u Rimu napustio u 58. minuti, kada ga je zamijenio Romelu Lukaku.

Najzaslužniji za pobjedu Intera bio je dvostruki strijelac, Džekin partner u napadu Lautaro Martinez. Argentinac je mrežu “Ljubičastih” pogodio u 29. i 37. minuti.

Prethodno je Fiorentina povela preko Nicolasa Gonzaleza već u 3. minuti.

Nerazzurri su ove godine već ugrabili trofej u Superkupu Italije. Desilo se to u januaru, kada su u Saudijskoj Arabiji razbili gradskog rivala, ekipu Milana sa 3:0.

Radost Džeke i saigrača nakon pogotka

Džeko je tada sa golom i asistencijom proglašen za igrača utakmice. A sa 36 godina i 307 dana, Džeko je postao rekorder, kao najstariji strijelac u Superkupu Italije.

No, niti poodmakla igračka dob nije usporila Dijamanta koji je i dalje jedan od ključnih ljudi u ekipi trenera Simonea Ingazhija.

Odigrao je Džeko čak 49 utakmica ove sezone u svim takmičenjima, postigavši 14 golova uz pet asistencija.

Utakmica karijere

A najznačajnija utakmica, ne sezone, već vjerovatno karijere Edina tek očekuje. Džeko i njegov Inter će 10. juna na Ataturk stadionu u turskom Istanbulu igrati protiv engleskog Manchester Cityja u finalu evropske Lige prvaka.

Bio bi to 11. i definitivno najvredniji trofej u Džekinoj već impresivnoj karijeri.

Od dosadašnjih deset, Džeko je najviše trofeja, očekivano, osvojio upravo u dresu Manchester Cityja – pet.

Dva puta je bio prvak Engleske, osvojio je još engleski FA Cup, Liga kup i Superkup između 2011. i 2015. godine.

S Interom je po dva puta osvojio Kup i Superkup Italije. S Wolfsburgom je još 2009. godine bio prvak Njemačke.